Categories Siły zbrojne

Polskie śmigłowce Mi-24 na Ukrainie: Wzmocnienie sił powietrznych

Mi-24 na Ukrainie

Głosy na temat polskich śmigłowców Mi-24, które dotarły na Ukrainę, zaczęły coraz głośniej rezonować w mediach. Informacje te pochodzą z różnych źródeł, jednak wszystkie one wskazują na tę samą konkluzję: Polska, będąc lojalnym sojusznikiem Ukrainy, dostarczyła jej kilkanaście bojowych śmigłowców Mi-24.

Historia śmigłowców Mi-24

Śmigłowce Mi-24 są radzieckiego projektu, który powstał w czasach zimnej wojny. Zostały one zaprojektowane z myślą o wsparciu działań bojowych na polu bitwy oraz do wykonywania misji przeciwpancernych.

Polska i śmigłowce Mi-24

Polska, ze swoją historią współpracy z Ukrainą, posiadała w zeszłym roku 28 śmigłowców Mi-24. Te maszyny miały być zastąpione nowocześniejszym sprzętem, a Polska podpisała nawet umowę z PZL Świdnik na dostawy 32 śmigłowców AW149. Kupiono również amerykańskie AH-64E Apache Guardian i S-70i Black Hawk.

Polskie Mi-24 na Ukrainie

W ostatnim czasie, według informacji zawartych w amerykańskim dzienniku, Polska dostarczyła Ukrainie kilkanaście swoich śmigłowców Mi-24. Jeśli te informacje są prawdziwe, Polska jest kolejnym krajem, po Macedonii (12 maszyn) i Czechach (4 maszyny), który przekazał Ukrainie swoje śmigłowce Mi-24.

Wzmocnienie sił powietrznych Ukrainy

Od początku konfliktu, Ukraina wielokrotnie apelowała o wzmocnienie jej sił powietrznych. W maju tego roku, podczas szczytu państw G7 w Hiroszimie, prezydent USA Joe Biden podjął historyczną decyzję, zgadzając się na szkolenie ukraińskich pilotów z obsługi amerykańskich myśliwców F-16. To otworzyło drogę dla innych krajów do szkolenia ukraińskich pilotów i dostarczania im F-16.

F-16 dla Ukrainy

Zgodnie z informacjami agencji Bloomberg, krajem, który jako pierwszy przekaże Ukrainie swoje F-16, może być Holandia. Ukraina pracuje nad zbudowaniem koalicji państw, które wesprą ją swoimi myśliwcami, podobnie jak w przypadku czołgów. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze F-16 zostaną dostarczone dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku.

Szkolenie ukraińskich pilotów

Holandia i Stany Zjednoczone nie są jedynymi krajami, które będą szkolić ukraińskich pilotów z obsługi F-16. Gotowość do szkolenia zgłosiły również Polska, Wielka Brytania, Dania i Belgia.

Polska, jako lojalny sojusznik Ukrainy, dostarczyła jej swoje śmigłowce Mi-24. Te maszyny są zastępowane nowoczesnym sprzętem, a Polska jest jednym z krajów, które szkolą ukraińskich pilotów.

Źródła