Categories KrajWiadomości

Analiza Sondażu Wyborczego 2023: Przegląd Głównych Partii Politycznych

Przedstawiamy najnowsze dane z sondażu wyborczego, które wskazują na to, jak głosować mogą Polacy w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Zjednoczona Prawica na czele

Według najnowszego badania, Zjednoczona Prawica zdobywa poparcie 33,5% respondentów. Jest to jednak spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego sondażu.

Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej rośnie

Koalicja Obywatelska, zdobywa coraz większe poparcie. Aktualnie jest to 28,3% badanych, co oznacza wzrost o 3,7 punktu procentowego.

Konfederacja na trzecim miejscu

Na trzecim miejscu w rankingu znajduje się Konfederacja z poparciem na poziomie 11,7%. To wzrost o 0,6 punktu procentowego.

Inne partie

Wśród innych partii, które mogłyby znaleźć się w Sejmie są: Trzecia Droga (koalicja PSL i Polski 2050) z poparciem 10,6%, oraz Lewica z Partią Razem, którą poparło 9,7% badanych.

Niezdecydowani

Z sondażu wynika, że 5,8% respondentów nie ma jeszcze wyrobionego zdania na temat swojego wyboru.

Marsz opozycji

W kontekście marszu opozycji zorganizowanego przez KO 4 czerwca, badanie pokazuje, że dla 92,3% respondentów przemarsz nie wpłynął na ich preferencje polityczne.

Dla 5,9% badanych marsz wpłynął na wybór partii, a 1,8% respondentów wybrało opcję „nie wiem / trudno powiedzieć”.

Wspólna lista opozycji

Zapytani o to, czy po marszu 4 czerwca powinna powstać jedna, wspólna lista opozycji demokratycznej, respondenci odpowiedzieli różnie. 26,8% z nich odpowiedziało „zdecydowanie tak”, 27,1% – „raczej tak”, 19,8% – „raczej nie”, 13,2% – „zdecydowanie nie”, a 13,1% uznało, że nie wie lub trudno wypowiedzieć im się w tej kwestii.

Udział w wyborach

Pytanie o udział w wyborach parlamentarnych pokazało, że 52% respondentów „zdecydowanie” oddałoby głos do urny, gdyby mieli taką możliwość w najbliższą niedzielę. 8,4% osób wybrało wariant „raczej tak”, 13,5% „raczej nie” wzięłoby udziału, a 22,3% stwierdziło, iż „zdecydowanie nie” uczestniczyłoby w głosowaniu.

Podsumowanie

Analiza sondażu wyborczego pokazuje, że mimo pewnych zmian w poparciu dla poszczególnych partii, Zjednoczona Prawica nadal jest na czele. Warto jednak zauważyć, że poparcie dla Koalicji Obywatelskiej rośnie, co może wpłynąć na wyniki jesieni.