11 lipca 2023 roku, świat obchodził 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, jednego z najmroczniejszych i najbardziej bolesnych rozdziałów w historii Polski i Ukrainy. To dzień, który przypomina o zbrodniach, które miały miejsce podczas II wojny światowej, kiedy to ukraińscy nacjonaliści dokonali masakry nad Polakami. Wydarzenie to ma na celu upamiętnienie niewinnych ofiar i przypomnienie o potrzebie pojednania i współpracy między naszymi narodami.

Nieoczekiwana wizyta prezydentów

W tym historycznym dniu, Prezydent Polski Andrzej Duda i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, na znak solidarności i pamięci o ofiarach, wspólnie odwiedzili Ukrainę. Ta niezapowiedziana wizyta była symbolem jedności i gotowości do zrozumienia przeszłości, aby móc razem kształtować przyszłość.

Mszą świętą ku czci ofiar

Obaj przywódcy wzięli udział w uroczystej mszy świętej, która odbyła się w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Msza, której przewodniczył abp Visvaldas Kulbokas, nuncjusz apostolski na Ukrainie, odbyła się w intencji pomordowanych Polaków. Przed mszą prezydenci Polski i Ukrainy oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej, zapalając znicze przed symbolicznymi krzyżami.

Razem oddajemy hołd

„Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi” – to słowa, które obaj przywódcy opublikowali na swoich oficjalnych kontach na Twitterze, podkreślając swoją jedność i zobowiązanie do upamiętnienia ofiar.

Pielgrzymka „Przebaczenia i pojednania” na Wołyń

Msza święta była ostatnim etapem pielgrzymki przebaczenia i pojednania, która rozpoczęła się 7 lipca w Warszawie. Pielgrzymkę zainicjowali abp Szewczuk, abp Gądecki i bp Skomarowski, aby oddać hołd ofiarom i modlić się o pojednanie.

Rzeź wołyńska: Przypomnienie tragedii

Rzeź wołyńska, która miała miejsce 11 lipca 1943 r., jest powszechnie uważana za jedną z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Oddziały UPA zaatakowały jednocześnie wiele polskich wiosek, dokonując ludobójstwa na Polakach. Akcje były szczegółowo zaplanowane i przeprowadzone według odgórnych rozkazów, które miały na celu likwidację całego „elementu polskiego”.

Pamięć i pojednanie

80 lat później, Polska i Ukraina wspólnie upamiętniają te wydarzenia, podkreślając swoje zobowiązanie do prawdy, pamięci i pojednania. Wizyta prezydentów obu krajów w Łucku była wyrazem tej determinacji.

Wizyta prezydentów: Symbolem jedności

Ta wizyta, chociaż nie była wcześniej zapowiadana, była ważnym krokiem w relacjach polsko-ukraińskich. Jak podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, spotkanie było „finałem tego, co dzieje się w relacjach polsko-ukraińskich w sprawie Wołynia”.

80. rocznica rzezi wołyńskiej to okazja do przypomnienia o tych, którzy stracili życie w tej strasznej tragedii. Jest to również przypomnienie o znaczeniu pamięci, pojednania i solidarności w budowaniu lepszej przyszłości. Razem jesteśmy silniejsi, a pamięć o przeszłości jest kluczem do budowania lepszego jutra.

By admin