Rozpoczyna się sezon polityczny, a kampania wyborcza 2023 oficjalnie zaczyna się. Partie polityczne rozpoczynają proces składania list kandydatów do Sejmu, przygotowując się do zebrania wymaganych podpisów poparcia.

II. Ogłoszenie daty wyborów

Prezydent Andrzej Duda ogłosił datę wyborów 15 października. Teraz partie polityczne muszą przestrzegać harmonogramu wyborczego. Mają do 28 sierpnia na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 6 września na zgłoszenie list kandydatów na posłów i senatorów.

III. Pierwsze zarejestrowane komitety wyborcze

Trzecia Droga nie traciła czasu i była jedną z pierwszych partii, które zgłosiły swój komitet wyborczy.

Jesteśmy pierwszym komitetem gotowym do rejestracji, mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Po zarejestrowaniu komitet wyborczy może rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami kandydatów.

IV. Kandydaci partii

Polska 2050 i PSL nie przedstawiły jeszcze swoich kandydatów, ale proces jest już na ukończeniu.

98-99 proc. ludzi na naszych listach z Polski 2050 to będą ludzie, którzy nigdy nie byli posłami, senatorami, nie zasiadali jako ministrowie, wskazał Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, lista kandydatów musi być poparta przez co najmniej pięć tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.

V. Lewica zgłasza komitet wyborczy

Lewica również zgłosiła swój komitet wyborczy, jak poinformował jej kandydat do Sejmu, Dariusz Standerski.

Jak tylko zostanie zarejestrowany, to ruszamy w całą Polskę ze zbieraniem podpisów, wskazał dyrektor biura legislacyjnego Lewicy, Dariusz Standerski.

VI. Zgłoszenie Konfederacji

Konfederacja również zgłosiła swój komitet wyborczy.

Dzisiaj jako pierwsi zarejestrowaliśmy komitet wyborczy. Idziemy po zwycięstwo, zaznaczył szef sztabu wyborczego Konfederacji, Witold Tumanowicz.

VII. Partie przygotowują listy wyborcze

Partie przygotowują swoje listy wyborcze i planują wystawić swoich kandydatów we wszystkich okręgach.

Dzisiaj to jest koło poselskie, ale po wyborach może to być klub, mówił lider Konfederacji, Krzysztof Bosak.

VIII. Koalicja Obywatelska zgłasza komitet

Koalicja Obywatelska również zgłosiła swój komitet wyborczy.

Składamy zawiadomienie o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego KO: PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni, czyli komitetu, który już jest znany wyborcom, wskazał sekretarz generalny PO, Marcin Kierwiński.

IX. Przygotowania do kampanii

Partie przygotowują się do intensywnej kampanii wyborczej.

Trzeba teraz powołać komitet wyborczy. To się stanie bardzo szybko, podkreślił Radosław Fogiel.

X. Kampania wyborcza 2023: Oczekiwania

Według mediów, wicepremier i prezes PiS, Jarosław Kaczyński, ma być jedynką na liście w Warszawie, gdzie stawi czoła liderowi PO, Donaldowi Tuskowi.

Prawnik Marcin Jakobczyk przewiduje, że będzie to ostra kampania, ale przypomina, że słowa wypowiadane na wiecach i zamieszczane we wpisach internetowych mogą być zaskarżane, co może zaszkodzić kampanii kandydata.

Zbyt wielu polityków totalnej opozycji będzie obawiało się procesów w tzw. trybie wyborczym. Do momentu rozpoczęcia kampanii każdy z nich mógł sobie pozwolić – przynajmniej w teorii – na wygadywanie najróżniejszych bzdur, zaznaczył prawnik Marcin Jakobczyk.

W połowie października Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Kampania wyborcza 2023 oficjalnie ruszyła!

By admin