Podczas gdy słońce świeciło na Plaży, nieświadomie zagrożenie zbliżało się do tego idyllicznego miejsca na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Armie czterech wschodnich państw – Cinereus, Griseus, Murinus i Plumbeus – przekroczyły granice centralnej Niemiec.

„Wyobraź sobie, jak 250 samolotów NATO wzbija się w niebo, aby zniszczyć najeźdźców.”

Kiedy fikcja staje się rzeczywistością

Ta inwazja była, oczywiście, wytworem wyobraźni, ale nie byle jakiej. To właśnie specjaliści z NATO wymyślili ten scenariusz, przygotowując się do gigantycznej gry wojennej. W czerwcu, na północy Niemiec, odbyły się największe w historii ćwiczenia powietrzne NATO, w których uczestniczyło około 10 000 lotników z 25 krajów.

Dlaczego Bałtyk?

Przez wiele lat inwazja ze wschodu wydawała się bardzo prawdopodobna. NATO przypuszczało, że neutralne Szwecja i Finlandia pozostaną biernymi obserwatorami, gdy superiorne flotylle radzieckie, wschodnioniemieckie i polskie przewożą komunistyczne oddziały na duńskie i zachodnioniemieckie plaże.

Zmiana władzy

Wszystko zmieniło się, gdy upadł Mur Berliński. W 1990 roku zniknęła NRD. Dziewięć lat później do NATO dołączyła Polska. W 2004 roku byłe republiki radzieckie – Estonia, Łotwa i Litwa – również zostały członkami NATO. Finlandia dołączyła w kwietniu, a Szwecja jest coraz bliżej członkostwa.

Rosja na Bałtyku

Rosja, kiedyś dominująca mocarstwo w regionie Bałtyku, obecnie zajmuje zaledwie jedną dziesiątą z 8000 km brzegu morza. Prawda, drugie co do wielkości miasto Rosji, Sankt Petersburg, jest największym miastem na Bałtyku. Ale drugi fragment rosyjskiego wybrzeża, eksklawa Kaliningrad, jest strategicznie nieopłacalna, utrzymywana tylko dzięki groźbie nuklearnej.

Rosja a NATO

Rosja może obwiniać tylko siebie. Gdyby nie najechała na Ukrainę, potężne siły Szwecji i Finlandii nigdy by nie dołączyły do NATO. Kaliningrad mógłby być dostępny drogą lądową, zamiast wąskiego korytarza powietrznego nad Bałtykiem.

Znaczenie Bałtyku

Bałtyk od tysiąca lat jest prawie tak ważnym i spornym szlakiem handlowym, jak Morze Śródziemne. Liga Hanzeatycka, archipelag niezależnych niemieckojęzycznych miast handlowych, prosperowała dzięki handlowi drewnem, sznurkiem, zbożem, metalami i wełną, między innymi.

Wraki na dnie Bałtyku

Nieopodal pięknego brzegu Plaży Łazy leżą wraki General von Steuben, Goya i oceaniczny liniowiec Wilhelm Gustloff. W 1945 roku podczas ewakuacji około 1,2 mln cywilów i żołnierzy z Prus Wschodnich, radzieccy piloci i marynarze zatopili te i 158 innych statków handlowych.

Bałtyk dzisiaj

Bałtyk jest obecnie nie tylko silny i pokojowy, ale również bogaty, szczęśliwy (Dania i Finlandia od lat zajmują czołowe miejsca w światowych rankingach satysfakcji z życia) i dynamiczny, szczególnie na wschodnich, postkomunistycznych brzegach morza.

Podsumowanie

Bałtyk to teraz nasze morze, tak jak Morze Śródziemne było morzem starożytnego Rzymu. A wszystko to dzięki zmianom, które zaszły po upadku Muru Berlińskiego.

„Bałtyk to teraz mare nostrum NATO, tak jak Morze Śródziemne było morzem starożytnego Rzymu.”

By admin